George Orwell’ın 1984 romanı mini dizi oluyor

İngiliz romancı George Orwell’ın Distopya türünün en önemli örneklerinden biri kabul edilen 1984 romanı mini dizi oluyor. Dizi, George Orwell’in aynı adlı bilimkurgu klasiğinden uyarlanan tiyatro oyununu kaynak alacak.

George Orwell’ın 1984 adlı eseri
George Orwell 1984 adlı eseri

George Orwell’ın 1984 romanı mini dizi oluyor

George Orwell‘in 1949 yılında yayımlanan ve Distopya türünde birçok esere ilham kaynağı olan 1984, yeni bir  mini dizi uyarlamasıyla ekranlara geliyor. Ancak bu yeni mini dizi George Orwell’in romanını doğrudan kaynak almıyor. Bunun yerine Orwell’in klasik romanından uyarlanan aynı isimle sergilenen tiyatro oyununu kaynak alıcak.

FilmLoverss‘ın aktardığı habere göre,  Apple TV+’ta izleyici ile buluşan Dickinson dizisinin arkasındaki yapım şirketi olan Wiip, Robert Icke ve Duncan Macmillan’ın yaratıcısı olduğu tiyatro oyununu beş bölümlük bir mini diziye uyarlamak için hazırlıklara başladı.

Birleşik Krallık’ta Nottingham Playhouse ve West End’de, Amerika’da ise Broadway’de sahnelenen oyun, her iki ülkede de başarı yakalamıştı.

Icke ve Macmillan uyarlama hakkında yayımladıkları ortak açıklamada, “Gözetlemenin, ‘yalan haber’in ve gerçeğin çürümesinin bu bölünme çağında dünya demokrasi ve hükûmeterle boğuşurken Orwell’in başyapıtının ivediliği inkâr edilemez” ifadelerini kullandı.

İkili insanların ekranlarında gördüklerine, pencereden gördüklerinden daha fazla inandığı bu toplum portresinin uyarlaması için televizyonun ideal olduğunu söylerken bu başyapıtın içinde olduğumuz zorlu dönem hakkında neler söyleyebileceğini keşfedecekleri yeni, cesur bir versiyon hazırlayacaklarını ifade etti.

Kitaptan Filme

Bildiğiniz üzere George Orwell’in eserlerinin 70 yıllık telif süresi bitti, film projlerinin önü açıldı. Bunun üzerine ilerleyen süreçlerde George Orwell’ın diğer eserlerini de sinema koltuklarında izleyebiliriz…

1984 ROMANININ KONUSU

Büyük Birader olarak adlandırılan kişi ve onun denetimindeki partisi, Okyanusya yönetiminin başıdır. Okyanusya’da Büyük Birader’in otoritesiyle, toplumda hiyerarşik bir sınıflandırma bulunur. Topluma, tüm insani duygulardan arınmalarını emreden Büyük Birader; ülkede aşkı, erotizmi, bireysel evliliği ve günlük tutmak gibi insani eylemleri de yasaklamıştır.

Evlilikler, tamamen devlet kontrolündedir ve amaç yalnızca devlete hizmet edecek çocuklar yetiştirmektir. Diğer yandan, ülkedeki tüm yazılı ve yazısız yayın organları, sadece devlete bağlıdır ve asla kendi düşüncelerinizi ifade etmenize izin verilmez.

Çoğunluğun bu sisteme uyduğu ve itiraz etmeksizin Büyük Birader’e saygı gösterdiği Okyanusya’da, elbette ki sisteme karşı gelen kişiler olacaktır. Bunlardan biri de Doğruluk Bakanlığı’nda çalışan Winston’dır. İçerisinde bulunduğu sıkışmışlık hissi, onu her şeye karşı gelmeye itecektir.

George Orwell’ın 1984 adlı eseri
George Orwell’ın 1984 adlı eseri

Hikayede burada başlar. Winston’ın başkaldırışı, Julia ile olan yakınlaşması ve eylemleri sonucu başına gelenleri George Orwell, büyük bir ustalıkla işlemiştir. Kitabın sonundaysa Winston’ın türlü işkenceler sonucu, devlete bağlı bir vatandaşa dönüştürüldüğüne tanık oluruz.


0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir