Zeynep Uzunbay
  • BİYOGRAFİSİ

Zeynep Uzunbay 11 Temmuz 1961, Gemerek / Sivas doğumlu. Asıl adı Zeynep Özdemir’dir. Kayseri Sağlık Meslek Lisesi (1979) ve Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1985) mezunu. Tokat ve Turhal’da hemşirelik (1979-81), fakülteyi bitirdikten sonra İzmir’de edebiyat öğretmenliği yaparak emekliye ayrıldı.

İlk şiiri “Bekleme Beni”, 1993’te Çağdaş Türk Dili dergisinde, sonraki yıllarda şiir ve yazıları Varlık, Damar, Yeni Biçem vd. dergilerde yayımlandı. Kimi sözcükleri deforme ederek kurduğu şiir yapısıyla dikkat çekti. 1995’te Çankaya Belediyesi – Damar Dergisi  yarışmada Sabahçı Su Kıyıları adlı şiir dosyası ile üçüncülük, ikinci kitabı Yaşamaşk ile 1998 Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülünü, Kim’e ile 2003 Karşıyaka Homeros Şiir Ödülünü aldı. Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

“Zeynep Uzunbay ne yaparsa yapsın, şarkı-türkü mırıldanan kadınlar gibi. Sokakta, okulda, evde, balkonda… O da şarkı söylemek yerine şiir mırıldanıyor. Öyle rahat, sevecen ve açık. Hiç ‘kendine güvenli’ der miyim, ne ben severim öyle sözleri ne de Zeynep Uzunbay’ın şiirine yakışır. Hem mırıldanıyor, hem de şiirini zarfa koyup eşe-dosta gönderiyor gibi. Kimi kimsesi… hem yok, hem de galiba çok… ‘Çocukken söylediğim şarkı büyümüş’ dediği gibi şair olmuş belki de. (…) Enver Ercan’ın ‘Ev Türkçesi’ var güzel, Zeynep Uzunbay’ınki de ‘Gül Türkçesi’, hatta ‘Gül Reçeli Türkçesi’ sayılır. Bazen de ‘sunam dağlar duman aman’ türküsü gibi güzel bir ‘Ev Türküsü’ sayılır: Şehirde bir ev. Şiirde bir ev. Ve o evde, olmaz diyenlere inat hem kadın hem şair biri var: ‘Kim’e’ yazarsa yazsın, kendisi de benim sevgili şairim olur.” (Haydar Ergülen)